Advent

Advendiaeg on nelja nädala pikkune periood kirikukalendris, mis tähistab jõuludele eelnevat ootusaega. Advendiaeg algab neljandal pühapäeval enne esimest jõulupüha. Esimene advent tähistab selle ametlikku algust. Huvitaval kombel võib neljas advendipühapäev kattuda ka jõululaupäevaga, andes tähtpäevadele erilise ja piduliku varjundi.

esimene advent

Advent 2024. aastal:

  • 1. advent – 1. detsember (esimene advent)
  • 2. advent – 8. detsember (teine advent)
  • 3. advent – 15. detsember (kolmas advent)
  • 4. advent – 22. detsember (neljas advent)

Advendiajal süüdatakse iga pühapäev üks uus küünal neljast. Need küünlad kannavad endas sügavat sümboolikat, tähistades vastavalt lootust, armastust, rõõmu ja rahu. See on aeg, mil inimesed kogunevad kirikutesse ja pühitsevad ootust täis päevi.

Esimene advent on 2024. aastal pühapäeval, 1. detsembril.

Kuigi vanadel eestlastel ei olnud erilisi advendikombeid, piirdudes vaid kirikuskäikudega ja vaimulike jõululaulude laulmisega, on tänapäeval levinuim advenditava seotud päkapikkudega. Need salapärased olendid toovad öösel pisikesi kingitusi, mida hommikul avastatakse susside või sokkide seest.

advent

Advendiaja tähistamine ei piirdu ainult religioossete tähendustega, vaid on muutunud laialdaseks kultuuriliseks ja kaubanduslikuks nähtuseks. Paljud inimesed tähistavad seda ka näiteks adventikalendrite avamisega. Igale päevale langeb uus üllatus – olgu see siis komm või shokolaad, mis tekitab ootusärevust ja rõõmu enne jõule.

Olgu sul advendiajal rahulikke hetki ja südamesoojust ning olgu need neli nädala täis ootusärevust, mis viivad meid jõulude rõõmsa tähistamiseni.

Pea meeles: 24. detsember on jõululaupäev ning jõulude esimene ja teine püha (25. ja 26. detsember) on Eestis riigipühad. 23. detsember on Eestis lühendatud tööpäev.