Pulma aastapäevad

Pulma aastapäev on iga-aastane pulmade kuupäeva tähistamine. Abielupaarid tähistavad seda sündmust eraviisiliselt või suurema seltskonnaga. Erilisi pidustusi ja kingitusi tehakse sageli teatud aastapäeva verstapostideks (näiteks 10, 15, 20 või 25 aastat).

Pulma aastapäevad

Pulma aastapäevade tähistamine pärineb Rooma ajast, mil mehed kinkisid oma naistele 25-aastase abielu eest hõbepärja ja 50-aastaseks kuldpärja. 20. sajandi kommertslikkus tõi seejärel kaasa rohkem aastaid, et tähistada ja loomulikult kingitusi teha. Iga pulma aastapäeva jaoks on olemas traditsioonilised nimetused ja sümbolid, mis tähistavad abielu erinevaid etappe.

Pulma aastapäeva tähendused

Need tähtpäevad viitavad traditsioonilistele kingitustele, näiteks hõbepulm või kuldpulm. Abikaasad võivad kingitusi teha üksteisele või tähistamisel kingivad need neile külalised. Need aastapäevad ja kingitused on erinevates riikides erinevad, kuid mõnel aastapäeval on väljakujunenud seosed, mis on ühised paljudele rahvastele.

vatipulm

1. pulma aastapäev ehk vatipulm

Esimene pulma-aastapäev, mida nimetatakse vatipulmaks, tähistab ühe aasta möödumist abielu sõlmimisest. Vatipulma nimi pärineb vanast traditsioonist, kus abielupaarile kingiti esimese aasta tähistamiseks puuvillast esemeid või kangast. Puuvill on pehme ja samas vastupidav, mis sümboliseerib abielu algust, mis on alles algusjärgus, kuid samal ajal ka tugev ja vastupidav. Abielupaarid võivad üksteisele kinkida puuvillast esemeid või kingitusi, mis sümboliseerivad nende esimese abieluaasta tähtsust. See võib olla midagi praktilist või sentimentaalset. Pidage meeles, et kõige olulisem on teha midagi, mis sobib teie suhtega ja tekitab teile mõlemale rõõmu ning aitab teil tugevdada sidet, mille olete esimese abieluaasta jooksul loonud.
PS! Esimene pulma aastapäev on ka sitsipulm või marlipulm.

2. pulma aastapäev ehk paberpulm

Teine pulma aastapäev, mida kutsutakse paberpulmaks, tähistab kahe aasta möödumist abielu sõlmimisest. Selle nimi pärineb traditsioonist, kus noorpaarile kingiti teise pulma aasta tähistamiseks kingitusi, mis olid seotud paberiga. Paber sümboliseerib õrnust ja paindlikkust, mis võib olla seotud kahe esimese aasta suhtega. Abielupaarid võiksid võtta aega aega, et kirjutada teineteisele armastuskirjad, milles väljendatakse oma tundeid ja mõtteid.

3. pulma aastapäev ehk nahkpulm

Kolmas pulma aastapäev ehk nahkpulm. Nimi pärineb traditsioonist, kus noorpaarile kingiti selle aasta tähistamiseks kingitusi, mis olid seotud nahaga. Nahk sümboliseerib vastupidavust, paindlikkust ja kaitset ning viitab ka sellele, et abielu on muutunud tugevamaks ja vastupidavamaks aja jooksul.

4. pulma aastapäev ehk keraamikapulm

Neljas pulma aastapäev tähistab nelja aasta möödumist abielu sõlmimisest. Keraamikapulma nimi pärineb traditsioonist, kus noorpaarile kingiti selle aasta tähistamiseks kingitusi, mis olid seotud keraamikaga. Keraamika sümboliseerib purustamatu sidet ja tugevat alust, mis aja jooksul ainult tugevneb, nagu savist vormitud ese. Keraamikapulma tähistamine võib olla kaunis viis näidata oma suhte tugevust ja loovust.

5. pulma aastapäev ehk puupulm

Puupulm on üks pulma-aastapäeva traditsioonilistest nimetustest, mis tähistab viie aasta möödumist abielu sõlmimisest. Selle nimi viitab tugeva ja vastupidava puu sümbolile, mis kujutab endast abielu järjepidevust, kasvamist ja süvenemist aja jooksul. Tavaliselt tähistavad inimesed puupulma mõne romantilise tegevusega, nagu koos veedetud aeg, romantiline õhtusöök või ühine väljasõit (näites matk metsa).

6. pulma aastapäev ehk suhkrupulm

Kuues pulma aastapäev tähistab kuue aasta möödumist abielu sõlmimisest. Suhkrupulma nimi pärineb traditsioonist, kus paarile kingiti kingitusi, mis olid seotud suhkruga. Suhkur sümboliseerib magusaid ja rõõmsaid hetki, mida olete koos kogenud, ning mille aja jooksul on teie abielu muutunud tugevamaks ja magusamaks.

7. pulma aastapäev ehk villapulm

Seitsmes pulma aastapäev, mida nimetatakse villapulmaks. Villapulma nimi pärineb traditsioonist, kus noorpaarile kingiti selle tähistamiseks kingitusi, mis olid seotud villaga. Vill sümboliseerib soojust, mugavust ja kaitset, mis peegeldavad suhte sügavust ja tugevust pärast seitset aastat koos olemist.

8. pulma aastapäev ehk pronkspulm

Kaheksas pulma aastapäev tähistab kaheksat aastat kestnud abielu. Pronkspulma nimi viitab tugevusele ja vastupidavusele, mis on abielusuhetes aja jooksul välja kujunenud. Pronkspulm tähistamine on tähtis samm ühises teekonnas ning võimalus luua veelgi enam mälestusi ja kogemusi, mis kannavad teid edasi tulevikku.

9. pulma aastapäev ehk linapulm

Linapulm ehk üheksas pulma aastapäev. Linapulma nimi pärineb traditsioonist, kus kingiti kingitusi, mis olid seotud linaga. Lina sümboliseerib puhtust, selgust ja värskust ning sarnaselt linaga soovitakse, et abielu oleks selge, puhas ja tugev.

pulma aastapäev

10. pulma aastapäev ehk tinapulm

Kümneaastaselt muutub teie abielu täiskasvanuks ja loodetavasti küpsemaks. Tinapulm ehk kümnes pulma aastapäev. Tinal on mitmeid tähendusi, sealhulgas paindlikkus ja vastupidavus, mis peegeldavad abielusuhet kümne aasta jooksul tekkinud omadusi. See sümboliseerib seda, kuidas edukas abielu peab olema paindlik ja stabiilne ning suutma painutada ilma purunemata. Tina sümboliseerib säilimist ja pikaealisust.

15. pulma aastapäev ehk kristallpulm

Kristallpulm tähistab 15 aastat kestnud abielu. Kristallid on säravad, läikivad ja vastupidavad, mis sümboliseerivad abielu kestvust ja ilu. See sümboliseerib abielu selgust ja sära. Samuti murrab kristall valgust vapustavateks spektriteks, mis sümboliseerivad suhte kõiki kauneid tahke.
PS! 15. pulma aastapäeva nimetatakse ka: klaaspulm.

20. pulma aastapäev ehk portselanpulm

20. pulma aastapäevani jõudmine on suur verstapost, tervelt kaks aastakümmet, mis on veedetud abielupaarina. Portselan on habras ja samas kaunis materjal, mis sümboliseerib abielu tugevust ja ilu kahekümne aasta jooksul. See on suurepärane võimalus näidata oma uhkust selle üle, mida olete koos saavutanud, ning tunda tänulikkust ühiste kogemuste ja seikluste üle.

25. pulma aastapäev ehk hõbepulm

Veerand sajandit oma armastusega veetmine nõuab kindlasti nii väärtuslikku metalli kui hõbe. Hõbepulm on aeg, mil saate tunda uhkust oma pika ja eduka abielu üle ning tähistada kõiki neid aastaid, mis teid on ühendanud. Hõbepulm on üks olulisemaid verstaposte abielus ja selle nimi pärineb traditsioonist, kus kingiti kingitusi, mis olid seotud hõbedaga – mehed kinkisid naistele hõbepärja.

30. pulma aastapäev ehk pärlpulm

Pärlpulm – see sümboliseerib süütust ja ausust, rääkimata sellest, et täiuslikud ümarad pärlid on haruldus, nagu ka teie. Pärlid peegeldavad üllatavalt ka 30-aastast vääriskivi, nad sümboliseerivad jumalikkust ja tarkust ning pärast 30 aastat kestnud õnnistatud liitu. Öeldakse, et kuldsed pärlid toovad õnne ja õitsengut, samas kui valged pärlid on seotud viljakusega.

35. pulma aastapäev ehk korallpulm

35 aastat, korallpulm ja läheb iga päevaga paremaks. Särav korall on armastuse ja sõpruse ergutaja. Korallid on ookeanide aare, mis sümboliseerivad püsivust, sügavust ja ilu, samuti rõhutavad teie abielu tugevust nende aastate jooksul.

40. pulma aastapäev ehk rubiinpulm

Rubiinid on punased vääriskivid, mis sümboliseerivad kirge, armastust ja jõudu, ning need peegeldavad teie abielu vastupidavust ja tugevust neljakümne aasta jooksul.

45. pulma aastapäev ehk safiirpulm

Safiirpulm tähistab teie sügavat tarkust ja usaldusväärsust ning sümboliseerib aega, mida olete üksteise kõrval veetnud.

kuldpulm

50. pulma aastapäev ehk kuldpulm

Kuldpulm tähistab viiekümne aasta möödumist abielu sõlmimisest. See on abieluelu üks auväärsemaid verstaposte. Ja õigustatult, sest see on iga paari jaoks haruldane tähtpäev. 50. pulma aastapäev on ideaalne aeg mõtiskleda selle üle, kuidas mitte ainult nende suhe on aastate jooksul kasvanud, vaid ka maailm selle aja jooksul muutunud.

55. pulma aastapäev ehk smaragdpulm

Smaragde on ajalooliselt seostatud jumalanna Veenusega ja neid peetakse armastuse amuletiks, viljakuse edendajateks ja lootuse inspireerijateks. Vaimselt on kivi seotud südametšakraga ja usutakse, et see toob õndsust igasse liitu. Smaragdid on rohelised vääriskivid, mis sümboliseerivad elu, kasvu, armastust ja rikkust ning peegeldavad teie abielu kestvust ja väärtust viiekümne viie aasta jooksul.

60. pulma aastapäev ehk teemantpulm

Teemandid on tugevad ja vastupidavad. Samuti sümboliseerivad need igavikku, puhtust ja kõrget väärtust, mis peegeldavad teie abielu tugevust. Teemantpulma tähistamine on väga eriline sündmus. Et suhe kestaks tervelt kuus aastakümmet ja püsiks endiselt tugev, peab see olema võitmatu, teie armastus purunematu ja teie kannatlikkus hävimatu. Pidage meeles, et teemandid on igavesed!

75. pulma aastapäev ehk briljantpulm

Nüüd on 15 aastat sellest, kui tähistasite oma teemantpulma (60. pulma aastapäev). Taas on aeg seda väärtuslikku kalliskivi esitleda. 75 aastat abielu on saavutus, mis ühendab endas nii kauakestva armastuse kui ka kestva hea tervise. Samuti on tõenäoline, et praeguseks on palju lapselapsi ja tõenäoliselt lapselapselapsi ja rohkemgi. Briljandid on kõige kõvemad ja säravamad vääriskivid ning sümboliseerivad igavikku, tugevust, armastust ja väärikust, mis peegeldavad abielu suursugusust.

Mida kinkida pulma aastapäevaks?

Pulma aastapäevaks kingituse valimisel võite lähtuda konkreetsest aastast, mida tähistate või valida midagi isiklikku ja tähendusrikast. Sellest loe lähemalt: Pulma aastapäeva kingitus – mida kinkida?. Kindlasti mõtle välja üks armas luuletus või õnnesoov pulma aastapäevaks.

Kas teadsid?

Guinnessi rekordite raamatus on kaks rekordit: pikim abielu ja pikim abielu elava paari jaoks. Pikim abielu läbi aegade on paari Herbert Fisher (sündinud 1905) ja Zelmyra Fisher (sündinud 1907) vahel. Abielupaar oli olnud abielus 86 aastat 290 päeva 27. veebruari 2011 seisuga, mil Herbert Fisher suri.

Eugene Gladu (sündinud 1919) ja Dolores Gladu (südinud 1922) on olnud mees ja naine kauem kui ükski teine täna elav paar. Nad abiellusid 25. mail 1940 Woonsocketis Rhode Island-il ja pärast 81 aastat ja 57 päeva kestnud abielu pälvis paar 2021. aasta juulis Guinnessi rekordi tiitli.