Vanavanemate päev

Vanavanemate päeva eesmärgiks on tänada ning avaldada austust vanavanematele laste ja lastelaste kasvatamise, jagatud hoole ning armastuse eest. Vanavanemate päev on Eesti riiklik tähtpäev. Otsuse tähistada ka Eestis vanavanemate päeva võttis Riigikogu vastu 2010. aastal. Kuna emadepäeva ja isadepäeva tähistatakse Eestis vastavalt mai ja novembri teisel pühapäeval, siis sellest traditsioonist lähtudes valiti vanavanemate päeva tähistamiseks septembrikuu teine pühapäev.

vanavanemate päev

Vanavanemate päev on septembrikuu teisel pühapäeval.

  • Vanavanemate päev 2024. aastal – 8. september
  • Vanavanemate päev 2025. aastal – 14. september
  • Vanavanemate päev 2026. aastal – 13. september
  • Vanavanemate päev 2027. aastal – 12. september
  • Vanavanemate päev 2028. aastal – 10. september
  • Vanavanemate päev 2029. aastal – 9. september

Vanavanemate päev on maailmas üsna populaarne tähtpäev. Seda tähistatakse kas riikliku pühana või rahvuspühana. Mõnes riigis on vanavanemate päev seotud katoliku kiriku usupühaga.

Vanavanemate päev on pühendatud vanavanemate tunnustamisele ja austamisele nende panuse eest laste ja lastelaste kasvatamisel ja armastuse eest. See päev aitab noortel mõista, millist väärtuslikku tuge, teadmisi ja elutarkust vanavanemad suudavad pakkuda. See tähtpäev on oluline austusavaldus mitte ainult perekonna, vaid ka ühiskonna tervikuna, rõhutades vanavanemate olulisust nii perekonnas kui ka laiemalt ühiskonnas.

2023. aasta seisuga elas vanavanemaid Eestis 339 613 ning koos moodustavad nad 25% Eesti rahvastikust. Vanaemasid on 215 687 ning nad moodustavad vanavanematest 64%. Vanaisasid on 123 926. Keskmine vanaema on 68 aastat vana. Vanaisad on mõnevõrra nooremad ning neid on kõige rohkem vanuses 66. Üks lapselaps on 25% vanavanematest, 26% kaks, 18% kolm. On ka väga lasterikkaid vanavanemaid: seitsmel vanaemal ja kuuel vanaisal on üle 30 lapselapse.

Eestis on 59 833 vanavanavanemat ja 812 vanavanavanavanemat.

Vanavanemate päevaks kingitakse tavaliselt lilli ja pisemad lapsed joonistavad kaardid. Minnakse vanevanematele külla ja peetakse neid meeles.

Vanavanemate päev on lipupäev, mil heisatakse lipp päikesetõusul või hiljemalt kell 08:00 hommikul. Lipp langetatakse päikeseloojangul. Lipu heiskavad riigiasutused, kohaliku omavalitsuse asutused, avalik-õiguslikud juriidilised isikud ja kisaks on oodatud ka kõik teised heiskama lippe.