Ülemaailmne tuberkuloosipäev

Ülemaailmne tuberkuloosipäev (World Tuberculosis Day) on igal aastal 24. märtsil.

Ülemaailmne tuberkuloosipäev on ülemaailmne üritus, mille eesmärk on tõsta üldsuse teadlikkust tuberkuloosist ning selle haiguse ennetamiseks ja ravimiseks tehtavatest jõupingutustest. Suures osas maailmas on tuberkuloos ikka veel haigus, mis tapab miljoneid inimesi aastas.

Sellel päeval 1882. aastal teatas Robert Koch oma arstidest kolleegidele Berliinis tuberkuloosibakteri avastamisest. Avastus tegi teed haiguse diagnoosimisele ja ravimisele. WHO kuulutas selle ametlikuks tähtpäevaks 1992. aastal. See üritus toimub iga aasta 24. märtsil ja seda propageerib Maailma Terviseorganisatsioon (WHO).

Ülemaailmne tuberkuloosipäev

Tuberkuloos on äärmiselt levinud ja ohtlik nakkushaigus, mis võib kulgeda ägedalt või krooniliselt. See mõjutab peamiselt kopse ja lümfisõlmi, kuid võib kahjustada ka teisi organeid, nagu luud, liigesed, kuseteed, suguelundid, sooled ja serooskelmed.

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) andmetel haigestub tuberkuloosi igal aastal umbes kaheksa miljonit inimest ning sureb kaks miljonit. Umbes kolmandik maailma elanikkonnast on hinnanguliselt nakatunud tuberkuloositekitajaga.

Tuberkuloos esineb laialdaselt üle maailma, kuid sagedamini arengumaades. Haiguse peiteperiood võib kesta 2 kuni 12 nädalat.