Ülemaailmne tsöliaakia päev

Rahvusvaheline tsöliaakia päev on iga aasta maikuu kolmas laupäev. Selle päeva eesmärk on tõsta teadlikkust tsöliaakiast, mis on peensoole limaskesta kahjustav autoimmuunhaigus.

Eesti Tsöliaakia Selts ja teised organisatsioonid üle maailma korraldavad sel päeval erinevaid kampaaniaid ja üritusi, et edendada arusaamist tsöliaakiast ja selle mõjust inimeste elule.

Ülemaailmne tsöliaakiapäev

Tsöliaakia on krooniline haigus, mille põhjustab immuunsüsteemi reaktsioon gluteeni nimelise valgu suhtes. Seda leidub nisus, odras ja rukkis. Tsöliaakia sümptomite hulka võivad kuuluda puhitus, kõhulahtisus, iiveldus, kõhukinnisus, väsimus, juuste väljalangemine ja aneemia. Tsöliaakia puhul kahjustuvad peensoole limaskestad. Ravi seisneb pidevas gluteenivabas dieedis.

Paljud Eesti tootjad on välja tulnud oma gluteenivabade toodetega, mis teevad gluteenivaba dieedi pidamise veelgi lihtsamaks ja mitmekesisemaks. Lisaks on erinevad jaeketid toonud poelettidele uusi välismaiseid gluteenivabu tooteid – nii tavalised kui ka sügavkülma tooted. See on rõõmustav uudis neile, kes peavad tervislikel põhjustel järgima gluteenivaba dieeti, kuna see annab neile rohkem valikuvõimalusi. Tsöliaakiahaigete tervis sõltub suuresti õigesti järgitud dieedist.