Ülemaailmne punktkirjapäeva (4. jaanuaril) tähistatakse punktkirja looja Louis Braille sünnipäeval. Maailma punktkirjapäeva eesmärk on teadlikuse tõstmine punktkirja olulisusest suhtlusvahendina pimedatele ja vaegnägijatele.
Braille kiri ehk punktkiri ehk pimedate kiri. Braille kiri tähistab kõnesolevaid häälikuid, numbreid, häälikuühendeid jm punktide abil. Häälikuid tähistab kuni kuus paberist välja pressitud punkti. Kirja lugemiseks kasutavad pimedad taktiilset tundlikkust ehk loevad sõrmedega.
Louis Braille oli juba sünnist saadik ühest silmast pime silmapõletiku tõttu. Kolmeaastasena vigastas ta oma teist silma nii, et jäi varsti pimedaks. 1825. aastal arendas ta välja 6-punktilise punktkirja, mida oli võimalik lugeda üheainsa sõrme otsaga. Esimene raamat “Sõnade, muusika ja lihtsate laulude punktide abil kirjutamise meetod pimedatele ja nende lähedastele kasutamiseks” selles kirjas ilmus 1829. aastal. Louis Braille eluajal ei õpetatud pimedate kirja üheski koolis. Seda kirja tunnustati ametlikult alles 1854. aastal, kaks aastat pärast Braille surma.