Ülemaailmne ajukasvajapäev

Ülemaailmne ajukasvajapäev on rahvusvaheline tähtpäev, mille eesmärk on tõsta teadlikkust ajukasvajatest ning toetada patsiente ja nende peresid. Seda päeva tähistatakse igal aastal 8. juunil.

Saksamaa Ajukasvajate Ühing (Deutsche Hirntumorhilfe e.V.) alustas seda rahvusvahelist mälestuspäeva 2000. aastal austusavaldusena kõigile ajukasvajahaigetele ja nende peredele.

Ülemaailmne ajukasvajapäev

Ülemaailmse ajukasvajapäeva tähistamiseks korraldatakse erinevaid üritusi ja tegevusi üle kogu maailma. Tervishoiuorganisatsioonid, haiglad ja teadusasutused korraldavad loenguid ja infopäevi, et jagada uusimat teavet ajukasvajate kohta. Toimuvad ka erinevad heategevuslikud üritused.

Ajukasvaja on ebanormaalsete rakkude kogum või kasv ajus või selle ümbruses. Need kasvajad võivad olla kas healoomulised (mittevähilised) või pahaloomulised (vähilised). Ajukasvajaid võib tekkida igas vanuses ning need võivad põhjustada mitmesuguseid sümptomeid sõltuvalt kasvaja tüübist, asukohast ja suurusest. Ajukasvajate täpsed põhjused on sageli teadmata ja sümptomid võivad varieeruda sõltuvalt kasvaja asukohast ja suurusest. Kõige tavalisemad ajukasvaja sümptomid on: peavalu, iiveldus, kõne, näegemise või kuulmise muutused, mäluhäired jm.

Inglise keeles: World Brain Tumor Day