Suur reede

Suur reede on Jeesuse Kristuse surmapäev. Sellele eelneb suur neljapäev ja järgneb vaikne laupäev. Suur reede on liikuv püha, mida tähistatakse ülestõusmispühadele eelneval reedel.

Millal on suur reede?

  • Suur reede 2024. aastal on 29. märtsil.
  • Suur reede 2025. aastal on 18. aprillil.
  • Suur reede 2026. aastal on 3. aprillil.
  • Suur reede 2027. aastal on 26. märts.
  • Suur reede 2028. aastal on 14. aprillil.
  • Suur reede 2029. aastal on 30. märts.

Suur reede püha langeb kokku reedega enne lihavõttepühi, tavaliselt märtsi lõpus või aprilli alguses.

Suur nädal ehk vaine nädal on viimane paastunädal enne lihavõtteid. Eesti rahvakalendris on suure nädala päevade seas suur neljapäev kõige rikkalikuma kombestikuga. Suur reede – Kristuse ristisurma päev – jääb oma leinalise meeleoluga selle varju. Vaikne laupäev on viimane päev enne lihavõttepühi ning just sel päeval tehakse kõige enam ettevalmistusi pühadeks. Vaikset nädalat iseloomustab mitte ainult mürarikaste tööde keeld, vaid üldse tõsimeelne ja vaoshoitud käitumine.

Söögiks pakuti endisaegse kombe järgi taimseid toite. Esikohal olid kaunvilja- ning tangu- ja kanepitoidud. Näiteks soolaoad odrakruupidega. Kui söödi õunu, siis sai ilusaks kui ubin. Kui aga söödi marju, sisi oldi terve aasta punane niikui mari. Lihatoite välditi.

Suur Reede on päev, mil Kristus kannatas ja risti löödi. Sel päeval kirikukellad ei helise, tööd ei tehta, kirikus ei toimu laulatusi ega muid pidulikke talitusi. Esimesed kirjalikud teated selle päeva pühitsemisest pärinevad 2. sajandist.

Tähelepanekuid loodusest ning ilmadest kuuluvad enam püsiva kuupäevaga tähtpäevadele kui liikuvatele pühadele. Vaikse nädala ilmaennetes ei ole kindlaid tõekspidamisi.

Kas suur reede lühendatud tööpäev?

Suur reede ei ole üks nendest riigipühadest, mille eelnevat tööpäeva peaks tööandja lühendama kolme tunni võrra. Seega ei ole tööandja kohustatud vähendama tööpäeva pikkust enne suurt reedet. Siiski võivad töötaja ja tööandja omavahel kokku leppida, et töötaja saab enne suurt reedet lühema tööpäeva.

Kas suur reede on vaba päev?

Suur reede on Eestis riigipüha ja see päev on vaba päev. Aga sellele ei eelne lühendatud tööpäev.