Lastekaitsepäev – 1. juuni

Nii nagu tähistatakse igal aastal emade-ja isadepäeva, pööratakse 1. juunil rohkem tähelepanu lastele ja nende heaolule.

Lastekaitsepäeva tähistamine sai alguse 1925. aastal Genfis toimunud ülemaailmsel konverentsil. Kuigi mitmed riigid tähistavad lastekaitsepäeva erinevatel aegadel, on Eestis kinni peetud tavast tähistada lastekaitsepäeva juunikuu esimesel päeval. Lastekaitse Liit alustas lastekaitsepäeva tähistamist enam kui 30 aastat tagasi.

Lastekaitsepäev

1. juuni tähistamine lipupäevana toob esile lastekaitsepäeva sõnumi, laste heaolu ja kaitse väärtustamise meie ühiskonnas. ÜRO lapse õiguste konventsioon rõhutab vanemate kõrval riigi rolli lapse õiguste kaitsmisel ja arenguks vajalike tingimuste loomisel. Lapsed on Eesti tulevik.

Lastekaitsepäeva üritused

Lastekaitsepäeval toimuvad erinevad üritused lastele ja tervele perele – kontserdid, festivalid, spordiüritused jm. Samuti korraldavad sellel päeval koolid ja lasteaiad erinevaid tegevusi lastele. Poed, kohvikud ja muud asutused pakuvad lastega peredele erinevaid soodustusi. Näiteks Tallinna loomaaeda saavad lapsed 1. juunil täitsa tasuta sisse.

Lastekaitse päev on lipupäev, mil heisatakse lipp päikesetõusul või hiljemalt kell 08:00 hommikul. Lipp langetatakse päikeseloojangul. Lipu heiskavad riigiasutused, kohaliku omavalitsuse asutused, avalik-õiguslikud juriidilised isikud ja kisaks on oodatud ka kõik teised heiskama lippe. Riigikogu täiendas lipupäevade loetelu 12. novembril 2020, lisades sinna kaks uut lipupäeva – lastekaitsepäeva 1. juunil ja vanavanemate päeva septembrikuu teisel pühapäeval.

Riigikantselei