Euroopa päev – 9. mai

Igal aastal 9. mail tähistatakse Euroopa päeval rahu ja ühtsust Euroopas. Sellel kuupäeval on ajaloolise Schumani deklaratsiooni aastapäev. 1950. aastal Pariisis peetud kõnes esitas Prantsusmaa välisminister Robert Schuman oma idee uut liiki poliitilise koostöö kohta Euroopas, mis muudaks sõja Euroopa rahvaste vahel mõeldamatuks.

Euroopa päev

Ta nägi ette Euroopa institutsiooni loomise, mis ühendaks söe- ja terasetootmise ning juhiks seda. Vähem kui aasta pärast allkirjastatigi sellise organisatsiooni loomise leping. Schumani ettepanekut peetakse praeguse Euroopa Liidu alguseks. Euroopa Ülemkogu otsustas 1985. aastal Milanos toimunud kohtumisel tähistada 9. mail Euroopa päeva ja esimest korda tehtigi seda mainitud tippkohtumise järgsel aastal.

Euroopa päev on 9. mail.

Selle päeva tähistamine erinevates Euroopa riikides on erinev. Tavaliselt korraldatakse erinevaid avalikke üritusi, seminare, konverentse ja kultuuriüritusi, mis keskenduvad Euroopa Liidu väärtustele, ajaloole ja tulevikule. Paljudes riikides on see päev riiklik püha või ametlik puhkepäev.

Kas teadsid, et 2024. aastal täitub Eestil 20 aastat Euroopa Liidu ja NATO liikmena.

Euroopa päeva tähistamine on oluline viis rõhutada Euroopa ühtsust, solidaarsust ja koostööd ning tugevdada sidemeid Euroopa Liidu ja selle kodanike vahel.

Eestis on Euroopa päev on lipupäev, mil heisatakse lipp päikesetõusul või hiljemalt kell 08:00 hommikul. Lipp langetatakse päikeseloojangul. Lipu heiskavad riigiasutused, kohaliku omavalitsuse asutused, avalik-õiguslikud juriidilised isikud ja kisaks on oodatud ka kõik teised heiskama lippe.