Emadepäev

Emadepäev on mai teine pühapäev. Emadepäev on perekondlik pidupäev, millega austatakse ja tunnustatakse emasid.

Eestis tähistati emadepäeva esimest korda 1922. aastal. Emadepäeva idee käis 1870. aastal välja USA kirjanik Julia Ward Howe. Kuigi tal endal lapsi polnud, kirjutas ta üleskutse emadepäeva tähistamiseks ja alustas ka vastava kampaaniaga. Tema mõtte järgi pidanuks emadepäev olema emade ühtsuse päev võitluses rahu eest kogu maailmas ja kuupäevaks pakkus ta välja 2. juuni. Ettepanek ei leidnud aga pooldajaid ei USAs ega teistes riikides. Esimest korda tähistati emadepäeva alles 12. mail 1907 Ameerika Ühendriikides Lääne-Virginias, kui kooliõpetaja Anna Marie Järvis viis oma surnud ema auks läbi mälestuskoosviibimise, mille ta nimetas emadepäevaks.

Millal on emadepäev?

  • Emadepäev 2024. aastal on 12. mail
  • Emadepäev 2025. aastal on 11. mail
  • Emadepäev 2026. aastal on 10. mail
  • Emadepäev 2027. aastal on 9. mail
  • Emadepäev 2028. aastal on 14. mail
  • Emadepäev 2029. aastal on 13. mail

emadepäev

Esialgne emade mälestuspäev sai 1908. aastal laiema tähenduse ja 1909. aastal peeti seda juba USA 45 osariigis. 1914. aastal nimetas USA Kongress maikuu teise pühapäeva ametlikult emadepäevaks. Tähtpäev levis Ameerikast kiiresti mujale maailma. Esialgu Kanadasse ja Austraaliasse, seejärel ka Euroopasse, kus esimest emadepäeva tähistati 15. veebruaril 1913 Belgias. Soomes peetakse emadepäeva traditsiooni alguseks aastat 1918, Eestis 1922. aasta suve.

Üle-eestilisena tähistati emadepäeva aasta hiljem, 3. juunil 1923. Emadepäev muutus tänu seltside ja koolide toetusele kiiresti populaarseks ja seda toetasid ka kohalikud kirikud. Emadepäeva tähistamine kogus populaarsust ja seda tähistati kuni 1940. aastani. Nõukogude perioodil oli emadepäev maha vaikitud ja paljudes kodudeski erinevatel põhjustel unustusehõlma vajunud. Uuesti hakati Eestis emadepäeva tähistama alates 1988. aastast. Eesti Naisliit annab alates 1998. aastast välja aasta ema tiitlit.

Emadepäeva tähistatakse Euroopas mai teisel pühapäeval ka Austrias, Belgias, Hollandis, Itaalias, Kreekas, Küprosel, Lätis, Maltas, Saksamaal, Sloviakkias, Soomes, Taanis ja Tšehhis. Poolas tähistatakse emadepäeva 14. mail, Rootsis mai viimasel pühapäeval, Norras veebruari teisel pühapäeval, Bulgaarias 8. märtsil, Sloveenias 25. märtsil ja Venemaal novembri viimasel pühapäeval.

Emadepäev on lipupäev, mil heisatakse lipp päikesetõusul või hiljemalt kell 08:00 hommikul. Lipp langetatakse päikeseloojangul. Lipu heiskavad riigiasutused, kohaliku omavalitsuse asutused, avalik-õiguslikud juriidilised isikud ja kisaks on oodatud ka kõik teised heiskama lippe.

Emadepäev mujal maailmas

Ameerika Ühendriigid: Emadepäeva tähistamine sai alguse USAs ning see on levinud paljudesse teistesse riikidesse. Sel päeval austatakse emasid ja neid meeles pidavates tegevustes osalevad terve pere. Kingitakse lilli, kaarte ja kingitusi.

Suurbritannia: Lapsed viivad emadele hommikusööki voodisse, kinkivad lilli ja kingitusi. Sageli käiakse emaga koos väljas lõunasöögil või teejoomisel.

Jaapan: Jaapanis tähistatakse emadepäeva iga-aastase “Haha no Hi” festivaliga, mis toimub iga aasta teisel pühapäeval maikuu alguses. Lapsed kingivad emadele punaseid nelki, et väljendada oma armastust ja austust. Samuti külastatakse erinevaid kontserte ja etendusi.

Mehhiko: Mehhikos tähistatakse emadepäeva 10. mail olenemata nädalapäevast. Sageli korraldatakse perepiknikke, kus lapsed esinevad emadele laulude ja tantsudega.

Prantsusmaa: Prantsusmaal tähistatakse emadepäeva viimasel pühapäeval maikuus. Lapsed kingivad emadele lillekimpe, kaarte ja kingitusi. Korraldatakse perega lõunasöök või õhtusöök.

Mida teha emadepäeval?

Emadepäev on suurepärane võimalus tunnustada ja meels pidad oma ema (või pere teisi emasid) ning veeta koos nendega üks eriline päev. Siin on mõned ideed, mida saate perega emadepäeval ette võtta:

Hommikusöök voodis: üllatage ema hommikul maitsva hommikusöögiga, mille viite talle otse voodisse. See on väike, kuid armas žest, mis näitab teie hoolivust.

Lilled: lilled on traditsiooniline emadepäeva kingitus. Kinkige emale ilus lillekimp ja emadepäeva õnnesoov. Kui asud kaugel, siis lilled on võimalik saata ka kulleriga.

Perepildi tegemine: Korraldage perepildistamine, et jäädvustada erilisi hetki koos emaga ja teiste pere liikmetega. Pildid tehke ise või otsige professionaalne fotograaf.

Piknik: korraldage perepiknik ilusal päeval lähedalasuvas pargis või looduses. Võtke kaasa lemmiktoite ja -jooke ning nautige värsket õhku. Maikuus on juba soojad ilma ka.

Lõunasöök või õhtusöök: broneerige laud ema lemmikrestoranis või valmistage kodus eriline lõuna- või õhtusöök. Laske emal valida menüü või valmistage tema lemmikroog. Laualt ei tohiks puududa ka üks maitsev kook või tort.

Spaapäev: võtke ema kaasa ja minge spaasse. Spahotellides on palju erinevaid hoolitsusi, mille abil ennast mõnusalt tunda. Saab minna ka ujuma, sauna ja massaaži.

Kingitused: lisaks lilledele võite emale teha ka ise kingituse, näiteks käsitöökaart, fotoalbum perepiltidega, käsitööehted või midagi, mis on seotud tema hobidega.

Koos tegemine: veetke aega koos perega ja tehke midagi, mis aitaks ema. See võib olla pisike kodune remont, lillepeenra korrastamine, koos meisterdamine või millegi maitsva küpsetamine.

Kodune kinoõhtu: uuri, mis on sinu ema lemmikfilm ja korralda kodune kinoõhtu. Valmistage popkorni ja naudige filme koos.

Emadepäeval avaldage oma suurt armastust oma ema vastu. Valige tegevused, mis sobivad ema huvide ja eelistustega ning mis aitavad luua toredaid mälestusi kogu perele.

Vaata ka: isadepäev